Doğal Hekim
Alerjiye İyi Gelen Bitkiler
Sosyal Medyada Paylaş
23 Mayıs 2018
admin

Alerjiye İyi Gelen Bitkiler

Alerji, aşırı duyarlılık anlamına gelmektedir. Her türlü şeye karşı alerji gelişebilme ihtimali vardır. Özellikle vücudun zayıf olduğu dönemler, alerji gelişme riskini tetiklemektedir. Alerji toz, polen, bakteri ve küf mantarlarından dolayı gözlenebilir. Genetik olduğu düşünülse de bu konuda kesin kanıta dayalı bilgiler bulunmamaktadır. Hamilelik süresince de alerji sık olarak gözlenmektedir. Her


Alerji, aşırı duyarlılık anlamına gelmektedir. Her türlü şeye karşı alerji gelişebilme ihtimali vardır. Özellikle vücudun zayıf olduğu dönemler, alerji gelişme riskini tetiklemektedir. Alerji toz, polen, bakteri ve küf mantarlarından dolayı gözlenebilir. Genetik olduğu düşünülse de bu konuda kesin kanıta dayalı bilgiler bulunmamaktadır. Hamilelik süresince de alerji sık olarak gözlenmektedir. Her insanda aynı etkiyi göstermeyip kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Genel belirtileri arasında; kaşıntı, nefes alıp verirken ses çıkarılması, nefes darlığı ve vücudun belli bölgelerinde şişme görülmesi yer alır. Bu belirtilerde her kişide farklılık göstermektedir. Çevresel ortamlı alerjenlerin çoğu, solunum yolu ile vücuda girenlerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra besin maddelerine karşı alerji gelişebilme ihtimali de söz konusudur. Her alerji için ilaç kullanılması gerekmemekle beraber alerji tedavisi için alınacak bitkisel yöntemlerin, alerjiyi daha çok tetikleyebilme ihtimali söz konusu olduğundan dolayı sağlığı riske atmamak için doktor kontrolü ile kullanıma dikkat edilmelidir.

1) Isırgan Otu

Dünyanın çok farklı yerlerinde yetişen ısırgan otu bitkisi, içeriğinde birden fazla besleyici maddeye sahiptir. İltihap söktürücü olmakla beraber, içeriğindeki C vitamini sayesinde böbrek üstü bezlerini beslemede yardımcı olur. Alerjiye iyi gelen bu bitkinin, çay formu tüketilmesinde fayda vardır.

2) Veba Otu

Toza karşı alerjisi olanlar için birebir faydalı olan veba otu, içeriğinde pirolizidin maddesi içerir. Bu madde her veba otunda yoktur. Kansere yol açabilecek bir risk taşıdığından dolayı, bu maddeyi içermeyen veba otu tüketilmelidir. Bu konuda çok tedbirli olunmalıdır yoksa sağlığı tehlikeye sokacak sonuçlarla karşılaşılabilir.

3) Okaliptüs

Pek çok sağlık probleminde bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı tedavisinde adı en çok duyulan bitkidir. Yağ, yaprak ve merhem formu bulunan bu bitki, alerji tedavisine iyi gelmektedir.

4) Meyan Kökü

Alerji semptomlarını azaltmada etkili bir tedavi sunan meyan kökü, içeriğinde glisirizin maddesi içerir. Bu madde sayesinde mukus üretiminde azalma meydana gelir. Solunum yolu enfeksiyonları içinde tavsiye edilen bu bitki, balgam atılmasında birebirdir. İlaçlarla çok kolay etkileşime geçtiği için doktor kontrolü ile kullanılmalıdır.

5) Oregano

Yemeklerde sık olarak kullanılan bu baharat, birçok sağlık probleminde tedavi olarak kullanılmaktadır. Bunlardan biri de alerjiye iyi gelmesidir. Alerjiye yol açan enfeksiyonlara karşı koruma işlevi yaparak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Alerji vücudun zayıf olduğu durumlarda ortaya çıktığından, güçlenmiş bir bağışıklık sistemi alerjiye karşı önleyici bir rol oynamaktadır. Her ne kadar alerjisi olana iyi gelmekle beraber, vücudun bu bitkiye karşıda bir alerji üretebileceği unutulmamalıdır.

6) Gümüşdüğme

Görünüm olarak papatyaya benzemekle beraber, alerji dâhil baş ağrısı ve bulantı gibi sağlık problemleri içinde tercih edilebilecek bir bitkidir. Kapsül, tablet ve yağ formu bulunmaktadır. Hamile kadınlarda kullanım önerilmemektedir.

Bu bitkilerin yanı sıra fayda sağlayan diğer bitki türleri; keçiboynuzu, lavanta ve ada çayı olarak sıralanabilir.

Bir önceki yazımız olan Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017