Akrofobi Rahatsızlığı Nedir? Başlıca Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Akrofobi Rahatsızlığı Nedir? Başlıca Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Toplumumuzda yaygın olarak görülen psikolojik sorunlardan biri de akrofobi rahatsızlığıdır. Halk arasında yükseklik korkusu rahatsızlığı olarak da bilinen akrofobi rahatsızlığı yalnızca toplumumuzda değil dünya genelinde sıklıkla görülebilen bir hastalıktır. Çeşitli olumsuz faktörlere bağlı olarak meydana gelen akrofobi hastalığı daha çok orta yaş grubundaki bireylerde görülebilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçların oluşmasına neden olabilen akrofobi hastalığı […]

Toplumumuzda yaygın olarak görülen psikolojik sorunlardan biri de akrofobi rahatsızlığıdır. Halk arasında yükseklik korkusu rahatsızlığı olarak da bilinen akrofobi rahatsızlığı yalnızca toplumumuzda değil dünya genelinde sıklıkla görülebilen bir hastalıktır. Çeşitli olumsuz faktörlere bağlı olarak meydana gelen akrofobi hastalığı daha çok orta yaş grubundaki bireylerde görülebilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçların oluşmasına neden olabilen akrofobi hastalığı tedavi edilmediği takdirde bireyin günlük yaşamında bazı durumlarda oldukça güçlük çekmesine neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Bazı belirtilerinin de bulunduğu akrofobi hastalığının tedavisi bulunmaktadır. Fakat tedavisinin başarılı sonuçlar sunabilmesi açısından akrofobi hastalığının erken teşhis edilmesi bu açıdan oldukça önem taşımaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün de psikolojik hastalıklar listesinde yer alan akrofobi hastalığı ayrıca bireyin genel ruh yapısında da olumsuzlukların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Peki akrofobi rahatsızlığı nedir başlıca belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını psikiyatri uzmanlarından derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak akrofobi rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Akrofobi Rahatsızlığı Nedir?

 • Akrofobi rahatsızlığı; gözün yüksek bir yerden aşağı doğru baktığı takdirde yükseliği hesaplayamaması beynin ile ayakların yere temas ediyor oluşunun beyne vermiş olduğu mesaj arasında bir çelişki durumu meydana gelmektedir. Bu olumsuz çelişki sonucunda ise yükseklik korkusu yani akforobi hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Akrofobi Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Akrofobi hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Yüksek yerlere çıkıldığında şiddetli baş ağrıları ve baş dönmesi sorunlarının oluşması
 • Terleme
 • Kalp çarpıntısı
 • Titreme
 • Psikolojik yönden kilitlenme
 • Panik atak
 • Sağlıklı karar verememe
 • Ağlama gibi belirtiler akrofobi hastalığının en belirgin belirtileridir.

Akrofobi Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Akrofobi rahatsızlığının meydana gelmesine neden olan birçok olumsuz faktörler bulunmaktadır. Bu olumsuz faktörler çocukluk dönemlerinde gelişebildiği gibi yetişkinlik veya ergenlik dönemlerinde de gelişebilmektedir. Akrofobi rahatsızlığına neden olan başlıca olumsuz faktörler ise şunlardır;

 • Geçmiş dönemlerde bireyin yüksek yerlerden düşmüş olması ve buna bağlı olarak psikolojik açıdan travma geçirmesi
 • Bireyin çevresinde yer alan bireylerin yüksek yerlere karşı aşırı bir şekilde tepki vermesi ve bu durumdan bireyin de olumsuz etkilenmesi gibi olumsuz faktörler akrofobi rahatsızlığının başlıca nedenleridir.

Akrofobi Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

 • Akrofobi rahatsızlığının tedavisinde ise genellikle bireyin kademe kademe veya birden bire korkmuş olduğu durum ile ile karşılaşması ile korkunun ortadan kaldırılması durumunun üzerinde tedavi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Bu ayrıntıların tedavi edilmesinin ardından birey akrofobi hastalığından büyük ölçüde kurtulabilmektedir.

Akrofobi rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra akforobi rahatsızlığı nedir başlıca belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Akrofobi rahatsızlığının belirtilerinin görülmesi durumunda hemen psikiyatri uzmanına başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Meme Estetiğinde Yeni Trend : Meme Dikleştirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM