Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Ciddi sağlık sorunlarından olan akciğer rahatsızlıklarına karşı fayda sağlayabilen birçok bitkiler bulunmaktadır. Etkin içeriği sayesinde akciğer sağlığının korunmasına destek olan bitkiler sayesinde akciğerlerin çeşitli sağlık sorunlarına karşı korunması sağlanabilmektedir. Akciğere İyi Gelen Bitkiler Şunlardır; 1- Meyan Kökü Etkin içeriği sayesinde en fazla tüketilen bitkiler listesinde yer alan meyan kökü, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü özelliğinin […]

Ciddi sağlık sorunlarından olan akciğer rahatsızlıklarına karşı fayda sağlayabilen birçok bitkiler bulunmaktadır. Etkin içeriği sayesinde akciğer sağlığının korunmasına destek olan bitkiler sayesinde akciğerlerin çeşitli sağlık sorunlarına karşı korunması sağlanabilmektedir.

Akciğere İyi Gelen Bitkiler Şunlardır;

1- Meyan Kökü

Etkin içeriği sayesinde en fazla tüketilen bitkiler listesinde yer alan meyan kökü, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü özelliğinin yanı sıra, akciğerler sağlığı açısından da önem arz etmektedir. Bu sayede meyan kökü bitkisinin nefes darlığı için günlük olarak düzenli bir şekilde 3 su bardağı miktarınca tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

2- Zencefil

En güçlü antioksidan özelliğine sahip olan bitkiler listesinde yer alan ve bu sayede akciğerleri kirli ve zehirli maddelere karşı koruyan ve ve bu gibi maddelerin vücut içerisinden atılmasına destek olan zencefil bitkisi, solunum yolları açıcı özelliği sayesinde tercih edilmektedir. Akciğer sağlığının korunması açısından zencefil bitkisinin toz halinde bal ile karıştırılarak günlük olarak düzenli bir biçimde tüketilmesi önerilmektedir.

3- Öksürük Otu

Akciğerlerin güçlendirilmesinde oldukça faydalı olan bitkilerden olan öksürük otu ayrıca, tam bir C vitamini deposu olması sayesinde öksürük ve balgam gibi problemleri de ortadan kaldırmaktadır. Akciğer dostu olan öksürük otu bitkisinin çay şeklinde günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi yeterlidir.

4- Okaliptüs Bitkisi

Özellikle de yapraklarında yer alan doğal bir antibiyotik ve uçucu yağ sayesinde akciğerlerde meydana gelen enfeksiyonel durumlar ile etkin bir biçimde mücadele den okaliptüs bitkisi, aynı zamanda akciğerlerde oluşan tıkanma probleminde de oldukça fayda sağlamaktadır. Öksürük şuruplarında, pastillerde yer alan okaliptüs bitkisi de akciğer sağlığının korunmasında destek sunduğundan uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

5- Kekik Bitkisi

Göğüs yumuşatıcı, kramp yok edici ve öksürük giderici özelliğe sahip olan kekik bitkisi aynı zamanda üst solunum yollarında meydana gelen iltihabik durumlarda da oldukça etkili olmaktadır.

6- Ekinezya Bitkisi

Soğuk algınlığına bağlı meydana gelen girp ve nezle gibi sağlık sorunlarında tercih edilen ekinezya bitkisi, aynı zamanda akciğer sağlığı açısından da ciddi faydalar sağlamaktadır. Bu sayede, ekinezya bitkisi günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.

7- Arnavut Biberi Bitkisi

Özellikle de sigara kullanımına bağlı olarak akciğerlerde meydana gelen DNA kırılmalarının önlenmesinde etkin fayda sunan Arnavut biberi bitkisi, aynı zamanda solunum kanallarının temizlenmesinde daralmasının önlenmesinde ve astım, bronşit gibi ciddi sağlık sorunlarında etkili olması sayesinde tavsiye edilen bitkiler arasında yer almaktadır.

Akciğere İyi Gelen Bitkiler Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hiper tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi ciddi kronik türü sağlık sorunları bulunan bireylerin akciğere iyi gelen bitkilerden faydalanmadan önce, herhangi bir yan etkiye maruz kalınmaması açısından ilgili doktora danışmasında fayda bulunmaktadır. Akciğere iyi gelen bitkilerden faydalanılmasında bitkilerden etkin bir şekilde fayda sağalabilmesi açısından günlük düzenli bir şekilde tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Bir önceki yazımız olan İngiliz Karbonatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM