Adam Otu Kökü ve Adam Otunun Faydaları

Adam Otu Kökü ve Adam Otunun Faydaları

Diğer İsimler: Abdüsselamotu, Ademotu, İnsanotu, At elması, Abdulselam otu, Hacılar otu, Kankurutan, Yerelması, Toskafa kavunu. Latince : MANDRAGORA AUTUMNALİS Bitki: Adamotu morumsu çiçekli, toprak üstünde yapraklı, küçük kırmızı elma şeklinde bitkileri olan, insana benzetilen kazık şeklinde köke sahip bir bitkidir. Nerde Yetişir: Akdeniz ülkelerinde yetişen adamotu yurdumuzda da Ege ve Güney Anadolu’da özellikle kaya diplerinde, […]


Diğer İsimler: Abdüsselamotu, Ademotu, İnsanotu, At elması, Abdulselam otu, Hacılar otu, Kankurutan, Yerelması, Toskafa kavunu.

Latince : MANDRAGORA AUTUMNALİS

Bitki: Adamotu morumsu çiçekli, toprak üstünde yapraklı, küçük kırmızı elma şeklinde bitkileri olan, insana benzetilen kazık şeklinde köke sahip bir bitkidir.

Nerde Yetişir: Akdeniz ülkelerinde yetişen adamotu yurdumuzda da Ege ve Güney Anadolu’da özellikle kaya diplerinde, boş sahalar ve ekilmemiş tarlalarda yetişir.

Adamotunun kullanımı: Kökleri son baharda topraktan çıkartılır. Sonra kurutulur ve toz haline getirilir. Yaprakları da kullanılır.

Adam Otunun Faydaları Nelerdir?

Adamotu kökü cinsel isteği arttırıcı, bitkinliği yok edici, ağrı kesici, spazm çözücü ve uyuşturucu etkilere sahiptir. Ayrıca kuvvetli bir susturucu ve ishal yapıcıdır. 20’şer miliigram toz halinde, günde 3 kez içilir.

Taze adam otu yapraklarından elde edilen öz veya kuru yapraklarının tozunun balmumu ile karıştırılmasından elde edilen merhem egzamalarda kullanılabilir.

Dikkat:

* Adamotu çok güçlü bir müshildir, aşırı dozda adam otu öldürücü olabilir!

* Adamotunun hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmaz.

Bir önceki yazımız olan Maydanoz Suyunun Faydaları: Ahmet Maranki Maydonoz Suyu Kürü başlıklı makalemizde ahmet maranki, ahmet maranki maydanoz sapi ve ahmet maranki maydonoz kürü hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. Lütfen dikkat! Adamotunu doktor kontrolü altında kullanınız. Zehirleyici olabilir. Satıcıların propagandalarına kanmayınız!

  2. S aleykum Bu otun bana otu lazım her yerde kökü var bana yardımcı olabilecek birisi varsa allah rızası için arasın beni her yerde aradım mısır çarşısı ıstanbul bi türlü bulamadım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/