Ada soğanı nedir? Adasoğanının faydaları

Ada soğanı nedir? Adasoğanının faydaları

Diğer adları: Ayı soğanı, Ak soğan, Ölü soğanı, Beyaz soğan Latince İsmi:  Scilla Maritima. Bitki: Kumluk ve kurak yerlerde yetişir. Mızrak gibi uzun şerit şeklinde yaprakları olan, yaz sonunda beyazımsı çiçekler açan, 50-100 cm boyunda zambakgiller familyasından otsu bir bitkidir. Çiçekleri, yeşil ve beyaz damarlı olan ada soğanı acı ve zehirlidir. Tazeyken kullanılmaz. Soğan kısmı, […]


Diğer adları: Ayı soğanı, Ak soğan, Ölü soğanı, Beyaz soğan

Latince İsmi:  Scilla Maritima.

Bitki: Kumluk ve kurak yerlerde yetişir. Mızrak gibi uzun şerit şeklinde yaprakları olan, yaz sonunda beyazımsı çiçekler açan, 50-100 cm boyunda zambakgiller familyasından otsu bir bitkidir. Çiçekleri, yeşil ve beyaz damarlı olan ada soğanı acı ve zehirlidir. Tazeyken kullanılmaz. Soğan kısmı, yapraklarının altında bulunur.

Nerde Yetişir: Güney Asyada ve Balkanların güneyinde yetişir. Türkiyede ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir.

Kullanımı: Sonbaharda adasoğanının soğan kısmı toplanır. Soğanın etli olan orta kısmı dilimler halinde kesilir ve kurutulur. Nemden korunması gerekir. Kuruduktan sonra dövülüp toz haline getirilir. Toz halinde kullanılır. Kullanırken dikkatli olunmalıdır. Genellikle bal, sirke ya da zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılması önerilir.

Adasoğanının faydaları: Haricen kullanımda, iltihaplı bölgelere kullanılabilir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Saçkırana iyi gelir. Haricen uygulandığı bölgede ağrı keser. Kalp kuvvetlendirici olarak kullanılır. Sara hastalığında etkili olduğu söylenir. Bal ile karıştırılıp yenildiğinde nefes alıp vermeyi düzenler ve öksürüğü keser. Bağırsakları yumuşatıcı etkisi vardır.

Böbrek hastalarının kullanmamalıdır. Uzun süre kullanılmaması gerekir. Zehirli olduğunu unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan Adam Otu Kökü ve Adam Otunun Faydaları başlıklı makalemizde Abdulselam otu, Abdüsselamotu ve adam ağacı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Clavis panax çok faydalı bir ürün. Yukarıda belirtiginiz üzere kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Damar tıkanıklığı probleminiz olmasada bile tebbir amacıylada kullana bilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/