Acı Yavşan Otu Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir?

Acı Yavşan Otu Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir?

Doğada kendiliğinden olan bitkilerden biri olan acı yavşan otu peryavşan otu olarak da bilinmektedir. Yurdumuzda birçok bölgede yetişir. Bunun yanı sıra peryavşan otu vücut sağlığından önemli hastalıklara karşı direnç gösterir. Acı yavşan otu yabani bir bitkidir. Çiçekleri kurutularak bitki çayı olarak tüketilebilmektedir. İçimi yumuşak olan bu bitki çiçekleri toplandıktan sonra kurutulur ve kaynar su ile demlenerek tüketilir. Günlük 1 […]


Doğada kendiliğinden olan bitkilerden biri olan acı yavşan otu peryavşan otu olarak da bilinmektedir. Yurdumuzda birçok bölgede yetişir. Bunun yanı sıra peryavşan otu vücut sağlığından önemli hastalıklara karşı direnç gösterir.

Acı yavşan otu yabani bir bitkidir. Çiçekleri kurutularak bitki çayı olarak tüketilebilmektedir. İçimi yumuşak olan bu bitki çiçekleri toplandıktan sonra kurutulur ve kaynar su ile demlenerek tüketilir. Günlük 1 fincan olmak üzere tüketilen acı yavşan otu vücudu mikroplara karşı doğal bir koruma sağlar.

Acı Yavşan Otu Faydaları 

Doğu Anadolu bölgesindeki şehirlerde sıkça karşılaşılan acı yavşan otu iştahı açma özelliği sayesinde kilo almak isteyen kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Kilo alamadığından şikayetçi olanlar için doğal iştah açıcı olarak tüketilebilir. Ayrıca sindirim sisteminin düzenli çalışması için tercih edilebilir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Acı yavşan otu özellikle sara hastalığında sinirlerin ve kasların rahatlamasını sağlamaktadır. Vücudu dinlendirerek kasların da rahatlamasını sağladığı için sara nöbetlerinde iyileşme görülmesini sağlar. Stres ve yorgunluğa bağlı olarak meydana gelen kas gerginliklerini de ortadan kaldırır.

Vücutta biriken iltihabın idrar yolu ile dışarıya atılmasına yardımcı olur. Böbreklerde ve idrar yolunda meydana gelen iltihaplanmayı sökücü etkiye sahiptir. Sindirim sistemindeki etkisi ile birlikte bağırsaklarda yer alan parazitlerin dökülmesinde etki sağlar.

Bu otun kullanımda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise fazla tüketildiğinde şiddetli baş ağrısı yapmasıdır. Bu yüzden mutlaka doktora başvurularak kullanılması tavsiye edilir.

Acı Yavşan Otu Yan Etkileri 

Her bitkide olduğu gibi acı yavşan otunun da fazla tüketilmesi sağlık sorunlarına neden olabilir. Sinir sistemini uyaran bir bitki olduğu için ense, boyun ve sırt ağrılarına sebep olabilir. Aşırı tüketimi şiddetli baş ağrısı yaptığı unutulmamalıdır.

Acı yavşan otu kullanılmaya başlandığında mutlaka azar azar kullanılmaya başlanmalıdır. Vücut bir süre alıştıktan sonra günlük tüketim miktarından fazla tüketilmemesi önerilir. Acı yavşan otunun hamileler tarafından tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Sinirleri uyaran yapısından özellikle gebelik esnasında tüketilmesi rahim kaslarının gerilmesine sebep olarak ve bölgedeki sinirlerin uyarılmasından dolayı ağrıya sebep olabilir.

Gebelikte tercih edilmeyen bitkilerden biri olması emzirme döneminde de tercih edilmemesi gerekmektedir. Emzirme döneminde bebeğin sağlığı açısından tüketilmemesi doğru olacaktır.

Alerjik ciltlerde alerjiye sebep olabilen bir bitkidir. Acı yavşan bitkisi yüzünden alerji meydana gelmiş ise bir an önce bırakılması gerekir. Bitki içerisindeki bazı bileşenler alerjiye sebep olabilir.

Bitki çaylarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus günlük olarak tüketilmesidir. Kaynar su içerisine atılan otların iyice demlenmesi sağlanarak tüketilmesi sağlık açısından daha doğru olacaktır. Günlük kullanım miktarından fazla tüketilmesi bazı hastalıkların meydana çıkmasına da neden olabilir. O yüzden dikkatli ve bilinçli tüketilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Karayemiş (Taflan) Meyvesinin Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM