Acı Badem Nedir Faydaları Nelerdir ?

Acı Badem Nedir Faydaları Nelerdir ?

Acı badem ağacı kendiliğinden de çıkabilen yada bizlerinde ekerek yetiştirdiğimiz ağaçlardan yetişmektedir. Bu ağaçlar Türkiye’nin her bölgesinde yetişebilmektedir.  Bu ağacın oldukça hoş çiçekleri ve dalları bulunmaktadır. Bu ağaçtan badem meyvesi de yetişmektedir. Bu meyveler sert  ve kabuklu olmaktadır.  Oldukça hoş bir tadı bulunan bu ağacın meyvesinden kuruyemiş yapılmaktadır.  Bu ağaçların kökeni Orta Asya’dan belli dayansa […]

Acı badem ağacı kendiliğinden de çıkabilen yada bizlerinde ekerek yetiştirdiğimiz ağaçlardan yetişmektedir. Bu ağaçlar Türkiye’nin her bölgesinde yetişebilmektedir.  Bu ağacın oldukça hoş çiçekleri ve dalları bulunmaktadır. Bu ağaçtan badem meyvesi de yetişmektedir. Bu meyveler sert  ve kabuklu olmaktadır.  Oldukça hoş bir tadı bulunan bu ağacın meyvesinden kuruyemiş yapılmaktadır.  Bu ağaçların kökeni Orta Asya’dan belli dayansa da ülkemizde Akdeniz bölgesinde bolca yetişmektedir. Bu ağaçların yapısı küçük gibi görünse bile ağaçların boyları 5 veya 9 metre kadar olmaktadır.

Acı bademin türü oldukça zehirlidir. Bazı insanları hemen zehirleyebilmektedir. Bu yüzden          sadece koku, krem ve sabun üretiminde kullanılmaktadır. Bunun tatlı badem olarak bilineni ise içerisinde E vitamini bulundurduğundan çok faydalı bir bitki olmaktadır. Bu tatlı bademlerinin içerisinde çekirdekleri bulunmaktadır. Bu çekirdekler kuruyemiş olarak da kullanılmaktadır. Acı badem pembe ve beyaz açan yaprakları bulunmaktadır. Bu ağaçlar genellikle sıcak olan yerlerde yetişmektedir ve kuraklıktan etkilenmezler.  Soğuk ve rüzgarlı yerlerde bu ağaçlar ekildiğinde sıcak olan bölgedeki gibi üretim vermezler.  Bu ağaçların ömürleri uzun olduğundan ağaçtan üretim oldukça uzun olmaktadır. Bizim ülkemizde ve birçok gelişmiş ülkelerde badem ihracatı yapılmaktadır. Altı çeşit badem türü bulunmaktadır.  Bunların içinde en zehirlisi acı badem olmaktadır. Diğer bademler  türleri kolay kullanışlı ve çok faydalı bir bitkilerdir.

Acı Bademin Faydaları

 • Karaciğer ve göğüs rahatsızlıklarına karşı faydalı bir bitkidir.
 • Mide ve dalak ağrılarını geçirici etkiye sahip bir bitkidir.
 • Nefes alıp vermede zorlanma ve böbreklerdeki tıkanıkları açıcı bir özelliği vardır.
 • Bu bademin öksürüğe ve kan şekerimizi düzenleyici bir etkiye sahip özelliği vardır.
 • Acı badem yağı, ise güneş ve yanıklarda kullanılmaktadır. 2 kaşık kadar acı badem yağı ve 2 bardak su ile karıştırıldığında vücudumuza masaj yapıldığında cilt bakıma da etkisi bulunmaktadır.
 • Cildimize kullanılan kremlerin yapılmasında içerisine konulmaktadır. Bu kremler vücudun nem oranını azaltmaktadır. Acı badem kremlerinin vücudumuz üzerinde etkisi bulunmaktadır. Cildimizde çatlaklar ve poyrazlar olduğunda bu kremleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 • Gebelik sırasında oluşan vücudunuzda yırtık ve çatlaklara acı badem yağı iyi gelmektedir.
 • Acı bademler protein  ve karbonhidrat bakımında zengin bir içeriğe sahiptir.  Bu acı badem yağları saç üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Bu saç üzerindeki etkiden yararlanmak istiyorsanız bu yağları çok kullanmamanız gerekmektedir.

Acı Badem Yağının Saçlara Faydaları

 • Saçlarımızın kepeklenmemesine karşı etkilidir.
 • Bu bademin saçlarımızın kolay fön çekilmesine ve kolay yapılmasında etkilidir.
 • Saçlarımızın düzleşmesi ve yumuşamasında birebir etkilidir.
 • Saçların dökülmemesinde etkilidir.
 • Saç diplerinde oluşan kırıklıkları engelleyerek, saçlarımızın bakımlı durmasını sağlamaktadır.

  Uyarı: Acı bademin saçlar üzerinde etkisi diğer badem türlerine göre daha az hissedilmektedir. Dolasıyla saçlarınızla alakası bir rahatsızlık olduğunda diğer badem türlerini kullanmanız daha iyi olacaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Propolisin Faydaları ve Kullanım Alanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM