Acı Ağaç Nedir, Faydaları Nelerdir?

Acı Ağaç Nedir, Faydaları Nelerdir?

Acıağaç=kuvasya ağacı, Quassia amara, Quassiae lingum Sedef otugillerden bir bitkidir. Antil adalarında yetişen bitki, kırmızı çiçekli, kabuğunda sarı benekleri olan ince bir yapıya sahiptir. Acı ağaç sıcak iklim sever. Ayrıca Orta ve Güney Amerika’da yetişen acı ağaç ülkemizde baharatçılarda acı yonga ismiyle de satıla bilmektedir. Acı ağacın boyu 2-3 metreye kadar çıkabilmektedir. Peki acı ağacın […]


Acıağaç=kuvasya ağacı, Quassia amara, Quassiae lingum

Sedef otugillerden bir bitkidir. Antil adalarında yetişen bitki, kırmızı çiçekli, kabuğunda sarı benekleri olan ince bir yapıya sahiptir. Acı ağaç sıcak iklim sever. Ayrıca Orta ve Güney Amerika’da yetişen acı ağaç ülkemizde baharatçılarda acı yonga ismiyle de satıla bilmektedir. Acı ağacın boyu 2-3 metreye kadar çıkabilmektedir. Peki acı ağacın nelerinden faydalanabiliriz? Acı ağacın, kökünden, kabuğundan, odunundan eski çağlardan beri faydalanılmıştır.

Acı ağacın içindekiler: Qassin, rezin ve uçan yağ.

Acı Ağacın Faydaları Nelerdir:

-Hazımsızlığı giderir

-iştah açar

-Safra kesesi sancılarını keser

-Böbrek taşı düşürmede kolaylık sağlar

-Bağırsak parazitlerini düşürür

-Böbrek, mide, bağırsak sancılarını dindirir

-Kanamayı durdurur

Acı ağaç Ne İçin, Nasıl Kullanılır?

-İştah açmak ve vücudu güçlendirmek için: Bir miktar suyla kaynatılan acı ağaç, balla tatlandırılarak içilir.

-Sindirim için; Suyla kaynatılıp balla tatlandırılan acı ağaç yemeklerden sonra bir çay bardağı içilir.

-Bağırsak Parazitleri için; Suyla kaynatılan acı ağaç sabah aç karna bir çay bardağı içilir. İki saat bir şey yenilip içilmez. Bir hafta boyunca bu acı ağaç kürü uygulanmaya devam edilir.

-Acı ağaç özleri veya kaynatılmış suyu vücuda sürüldüğünde sinek, sivri sinek gibi haşereleri vücuttan uzaklaştırır.

Acı Ağacın Yan Tesiri Var mıdır?

Acı ağacın bilinen bir yan tesiri olmamakla birlikte fazla kullanıldığında baş dönmesi, mide bulantısı, kusma yapar. Acı ağacın bu etkilerinden kurtulmak için ise; nane çayını balla tatlandırıp içmek çözüm olacaktır. Aynı zamanda yaşa ve bünyeye göre kullanılması faydalı olacaktır.

Acı Ağaç Başka Nerelerde Kullanılır?

Acı ağaç tarım alanında da haşere öldürücü ve kovucu olarak çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkidir.

Yine bir parça acı ağacı rendeleyip talaş haline getirdikten sonra küçük kesecikler, dekoratif cam fanuslar içinde masanızın üzerinde veya balkonunuzun bir köşesinde ağzı açık bir şekilde bulundurursanız, yazları keyfinizi kaçıran sinek ve sivrisinek benzeri haşerelerle tamamen doğal bir yöntemle mücadele etmiş olursunuz. Acı ağaç üzerinde araştırmalar yapanlar ayrıca sinek kovucu sprey veya yağlı boya yapımında kullanıla bilecek çok etkili bir bitki olduğu hususuna özellikle dikkat çekmişlerdir.

NOT: Burada yazılanlar tıbbi bir bilgi değildir. Hastalıkların tedavisinde doktorunuzun önerileri her zaman en önemli yöntemdir. Bu şekilde destekleyici alternatif yöntemlerde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır ve Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM