Abanoz Ağacı: Abanoz Ağacı ve Faydaları

Abanoz Ağacı: Abanoz Ağacı ve Faydaları

ABANOZAĞACI ve Faydaları (DİOSPYROS EBENUM) Diğer adları: Hurma eriği,Yahudi hurması. Özellikle Hindistan ve Seylan’da yetişen, yaygın olarak tropikal ormanlarda bulunan birçok ağaç türünün ortak adı abanozdur. Siyahımtırak yani siyaha yakın renkte, özel kokulu, çok sert ve lezzetsiz, geniş gövdeli büyük bir ağaçtır. Abanoz ağacının koyu renkli orta gövdesi değerlidir. Çok sert bir ağaç olan abanoz […]


ABANOZAĞACI ve Faydaları (DİOSPYROS EBENUM)

Diğer adları: Hurma eriği,Yahudi hurması.

Özellikle Hindistan ve Seylan’da yetişen, yaygın olarak tropikal ormanlarda bulunan birçok ağaç türünün ortak adı abanozdur.

Siyahımtırak yani siyaha yakın renkte, özel kokulu, çok sert ve lezzetsiz, geniş gövdeli büyük bir ağaçtır. Abanoz ağacının koyu renkli orta gövdesi değerlidir. Çok sert bir ağaç olan abanoz ağacı, çok iyi cila tutar. Diğerodunlara hiç benzemediği için eskilerden beri çok değerli sayılmıştır.

Abanoz Nerelerde Kullanılır?

ABANOZ ağacı özellikle marangozlukta kullanılır. Ağaç oyma işlerinde,piyanoların siyah tuşlarında kullanılır.

Hekimlikte Abanoz Ağacının Faydaları

Abanoz ağacı özellikle göz hastalıkları için yara iyileştirici olarak haricen kullanılır.

Abanoz ağacı böbrek kumlarına ve idrar söktürmeye de faydalıdır.

Kullanımı: Kurutulup toz haline getirileren abanoz ağacı, 1 litre suyun içine bir çay kaşığı eklenerek kaynatılır. Günde bir çay bardağı içilir.

Bir önceki yazımız olan Şifalı Bitkiler: Acı Ağaç ve Acı Ağacın Faydaları başlıklı makalemizde Acı Ağaç, Acı Ağacın Faydaları ve Acı odun hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/