Özel Arama

Şifalı Bitkiler Zerdeçal Ve Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal, zencefile benzeyen bitkilerden bir tanesidir. Zerdeçalın faydaları da zencefilin faydaları gibi oldukça boldur. Bununla birlikte, zerdeçalın kullanımı da, zencefilin kullanımı gibi, hem baharat; hem de ilaç şeklindedir. Çin tıbbında yıllardır kullanılmakta olan zerdeçalın faydaları arasındaki en belirgin özelliklerinden bir tanesi kanı temizlemek iken; zerdeçalın faydalarının en belirginlerinden bir başkası da, mide rahatsızlıklarının giderilmesine olan katkısıdır. Zerdeçalın faydaları arasında, antioksidan etkisinden söz etmek gerekirken; zerdeçalın faydalarının bir diğerinin de anti iltihap etkisi olduğu, yapılan modern tıp araştırmaları ile de kanıtlanmıştır…


Şifalı Bitkiler Zerdeçal Ve Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın faydalarından ilki, kanserli hücrelerin azaltılmasına; ve kanserli hücrelerinin üremesinin yavaşlatılmasına yönelik etkisidir. Zerdeçalın faydalarından bir başkası, diyabet probleminin çözülmesine katkıda bulunması iken; zerdeçalın faydalarından bir diğeri de alzheimer hastalığının çözümüne olan katkılarıdır. Zerdeçalın faydaları arasında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden söz etmek gerekirken, zerdeçalın faydalarından bir başkası da, göğüs kanseri hücrelerinin büyümesinin yavaşlaması yönündedir.
Zerdeçalın faydaları arasında, yukarıda da belirttiğimiz gibi antioksidan etkisinden söz edilir. Zerdeçalın antioksidan etkisinin, C vitamininden; ve E vitamininden daha kuvvetli olduğu, uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Zerdeçalın faydalarından bir başkası da, iltihap giderici özelliğidir. Zerdeçalın faydaları arasında, eklem iltihaplanmalarının giderilmesinden söz edilirken; zerdeçalın faydalarından bir başkası da, artrit probleminin çözümlenmesine olan katkısıdır.
Zerdeçalın faydaları içerisinde yer alan etkilerden bir tanesi de kalp sağlığının desteklenmesidir. Xerdeçalın faydalarından bir diğeri ise, damarlarda oluşumu gerçekleşen plakların sayısının azaltılması açısından göstermiş olduğu katkıdır. Zerdeçalın faydalarından bir diğerinin de, safra kesesi problemlerini gidermesi olduğunu söyleyebiliriz. Zerdeçalın faydaları için, son olarak anti bakteriyel etkisinden söz etmek gerekir. O halde zerdeçalın faydalarından bir başkası da, cilt yaralanmalarının giderilmesidir…
Zerdeçalın faydalarının sonrasında zerdeçalın zararlarından da söz etmek gerektiğini düşünüyoruz; fakat zerdeçalın zararlarının araştırılması sonucunda, hiç bir veriye ulaşılamamıştır. Zerdeçalın yan etkilerinin olmadığı belirtilmekle birlikte, zerdeçalın fazla kullanımından da kaçınılması gerektiği vurgulanmaktadır. Sadece zerdeçal değil, diğer tüm bitkilerin fazla dozajda kullanılması vücuda zarar verebilir.
Zerdeçalın zararlarından, zerdeçalı uzun süre; ya da fazla kullananlar etkilenebilir. Zerdeçalı fazla ya da uzun süre kullananlar, mukoza tahrişine maruz kalabilirler. Zerdeçalın zararlarına maruz kalmamak için, zerdeçalı kullanmaması gereken grup, vücudunda küçük safra taşları olan kişilerdir. Çünkü zerdeçal, safra koliğine neden olabilmektedir. Zerdeçalın zararlarına maruz kalmamak için zerdeçal kullanımından kaçınması gereken bir başka grup ise: karaciğer iltihabı problemi yaşayanlar, gastrit sorunu yaşayanlar, oniki parmak bağırsağı ülseri; ve mide ülseri sorunu olan kişilerdir. Zerdeçalın zararlarına maruz kalmak istemeyenlerin, zerdeçalı, kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanmamaları gerekmektedir. Zerdeçalın zararlarına maruz kalmamak için zerdeçal kullanmaması gereken son grup ise, ameliyat olacak olan kişilerdir. Bu kişilerin, zerdeçal kullanımına, ameliyatın iki hafta öncesinde son vermeleri gerekmektedir. Zerdeçal kullanımı, ameliyatın ikinci gününden itibaren yeniden gerçekleştirilebilir…

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Pürüzsüz Bir Cilt İçin Maske Tarifi
Doğal güzellik arayanlar için Suna Dumankaya farklı bir güzellik maskesi tarifi veriyor. ...
Suna Dumankaya Kirpik Bakımı İçin Tavsiyeler
Kirpik bakımı için Suna Dumankaya tarafından önerilen iki tariften bahsetmek istiyoruz. Bunlardan ...
Suna Dumankaya Siyah Noktalara Bitkisel Çözüm
Siyah noktalar için bitkisel çözüm arayanlara bazı tavsiyelerimiz var. Suna Dumankaya'nın, siyah ...
Suna Dumankaya Doğal Saç Bakımı Önerileri
Suna Dumankaya'nın doğal saç bakım önerilerinden sizlere bahsedeceğimiz bu yazımızda, ilk olarak, ...
Suna Dumankaya Siyah Nokta Maskesi Tarifleri
Evde kolayca yapılan siyah nokta maskesi tarifleri... Siyah noktalara doğal çözüm arayanlar ...
Suna Dumankaya Sivilceler İçin Yeşil Kil Maskesi Tarifi
Sivilceler için evde kolayca yapılan bir maske tarifi... Suna Dumankaya'nın önerdiği bu ...

Son Eklenenler

İt Nanesi Ve İt Nanesinin Faydaları

İt Nanesi Ve İt Nanesinin Faydaları

İt nanesinin faydaları arasında ilk olarak, baş ağrısının giderilmesinde kullanılmasından söz etmek gerekmektedr. İt nanesini ... ( 1.288 okunma )
Ateş Otu ve Faydaları

Ateş Otu ve Faydaları

Ateş otu, diğer adıyla sinirli ot sinirliotgillerden bir bitkidir. Bilinen 260 türü vardır. En çok ... ( 1.566 okunma )
Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları

Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları

Kavun, kabakgiller ( Cucurbitaceae) familyasındandır. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kültür olarak yetişir. Kavun, sarı çiçekli, ... ( 1.565 okunma )