Bölümler Menüsü
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Salatalığın Faydaları Nelerdir? Salatalığın Vücudumuza ve Cilde Faydaları


Salatalık, gerek sofralarımızın baş misafiridir; ve salatalarımızın vazgeçilmez baş konuğudur; ve gerekse de turşularımızın ana maddelerinden bir tanesidir. Kabak, bal kabağı gibi sebzelerle aynı familyadan olmasına rağmen, onlardan çok daha fazla faydalarının bulunduğunu da belirtmek isteriz. Salatalık faydalarına göz atacak olursak:

Salatalığın Vücudumuza ve Cilde Faydaları
-Salatalık doğal bir diüretik olarak bilinir. Yani idrar söktürücü özelliği vardır; ve böbreklerin çalışmasına yardımcı olmaktadır.


-Salatalık, böbrek ve idrar kesesi ile uyum gösteren bir etkiye sahiptir. Bu bölgelerde bulunan hastalıklarla savaşmakta etkin maddelerden bir tanesi olarak kullanılabilmektedir.
-Salatalık, karaciğer ile pankreas hastalarına da tedavi amacı ile iyi gelen bir sebzedir.
-Yüksek ve düşük tansiyonu dengede tutan bir özelliğe sahip olan salatalığın, bu özelliği taşımasının en önemli nedeninin, içeriğinde yüksek miktarda bulunan potasyum olduğu bilinmektedir.
-Salatalık, içeriğinde erepsin barındırır. Erepsin de sindirim sistemini düzenleyen bir madde olarak bilinmektedir. Bu nedenle, sindirim sisteminde problem yaşayan kişilerin salatalık tüketmeleri önerilmektedir.
-Salatalık, içeriğinde yüksek miktarda sülfür bulundurur. Ve salatalığın içeriğinde bulunan sülfür, saçların hızlı bir şekilde uzaması için yardımcı olmaktadır.
-Salatalık ile havucun suyunun karışımını içmeniz, vücudunuza bir antiasit almanız anlamına gelmektedir. Bu durum da sağlığınız açısından oldukça faydalı olmaktadır.
-Salatalık suyunun, diş ve diş eti hastalıklarına karşı da etkili bir kaynak olduğu düşünülmekte; ve bu sorunu yaşayan kişilere önerilmektedir.
-Salatalık içeriğinde bulunan mineralli yapı, hem cilt, hem de tırnak sağlığı ve bakımı açısından oldukça etkin bir role sahiptir.
-Diyabet hastalarının da yoğun miktarda salatalık tüketmeleri, faydalarına olacak bir davranış olarak düşünülmektedir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki, Salatalığın cilde faydası hakkında şunları söylüyor:

Kabuklarını soymuş olduğunuz salatalığın içine, biraz avakado ekleyin, ikisini birden blenderden geçirin. Yapmış olduğunuz bu karışımı cildinizdeki sorunlu bölgeye sürüp, 15 dakika ile 1 saat arası bekletin. Salatalığı yanık bölgeye koyarsanız ağrıyı azaltır, kırışıklıkların üzerine koyarsanız, kırışıklarda da azalma görürsünüz.

YORUM YAZMAK İçin Buraya Tıklayın

etiketler:, , ,
salataligin cilde faydalari (30)salatalık suyunun cilde faydaları (13)salatalık cilde faydaları (12)ahmet maranki salatalığın faydaları (9)salatalığın cilde faydaları nelerdir (8) 3 Temmuz 2011 4.872 okunma

Facebook Sayfası

YORUMLAR