Şahtere Hakkında Bilgiler ve Şahtere Bitkisinin Faydaları

Şahterenin Türkiye’de yetiştiği yerler: Gaziantep, Antalya, Ankara, Erzurum, İzmir, Samsun, Kastamonu, Bolu, İstanbul, Tekirdağ… Şahtere, dünya üzerinde ise, Avrupa kökenli bir bitki olarak bilinmektedir. Dünyada şahtere yetişen yerlerin listesi şu şekildedir: Kuzey Afrika, Kıbrıs, Transkafkasya, Avrupa…

Şahterenin Bileşimi ve Özellikleri
Şahterenin kimyasal içeriğine bakacak olursak, izokinolin alkaloitleri, potasyum tuzları, tanen, fumarik asit… Şahterenin faydalarını da şahterenin içeriği ile bağdaştırabilmek mümkündür. Şahtere, antihipertansif bir etkiye sahiptir. Şahterenin faydaları arasında ilk olarak yatıştırıcı etkisinden; sonrasında da idrar söktürücü özelliğinden söz etmek gerekmektedir.

Şahterenin içeriğindeki etken bileşenlerin, bağırsak, mide, ve safra yolları üzerinde spazmolitik etkisinin olduğu bilinmelidir. Şahterenin faydaları arasında,safra yollarında meydana gelen spazmlar ile, mide, ve bağırsaklarda meydana gelen spazmların giderilmesinden söz etmek gerekmektedir. Şahterenin faydalarından yararlanmak için, suyun içerisinde kaynatılarak elde edilen şahtere suyunun günde bir ya da iki bardak içilmesi gerekmektedir.

şahterenin faydaları (39)şahtere otu ibrahim saraçoğlu (14)volkanik adalarda yaşayan bitkiler (9)volkanik bir adada yetişen bitkiler (9)şahtere bitkisinin faydaları (6)
etiketler:
5.898 okunma

YORUMLAR