Bölümler Menüsü
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Şahtere Hakkında Bilgiler ve Şahtere Bitkisinin Faydaları

Şahterenin Türkiye’de yetiştiği yerler: Gaziantep, Antalya, Ankara, Erzurum, İzmir, Samsun, Kastamonu, Bolu, İstanbul, Tekirdağ… Şahtere, dünya üzerinde ise, Avrupa kökenli bir bitki olarak bilinmektedir. Dünyada şahtere yetişen yerlerin listesi şu şekildedir: Kuzey Afrika, Kıbrıs, Transkafkasya, Avrupa…


Şahterenin Bileşimi ve Özellikleri
Şahterenin kimyasal içeriğine bakacak olursak, izokinolin alkaloitleri, potasyum tuzları, tanen, fumarik asit… Şahterenin faydalarını da şahterenin içeriği ile bağdaştırabilmek mümkündür. Şahtere, antihipertansif bir etkiye sahiptir. Şahterenin faydaları arasında ilk olarak yatıştırıcı etkisinden; sonrasında da idrar söktürücü özelliğinden söz etmek gerekmektedir.

Şahterenin içeriğindeki etken bileşenlerin, bağırsak, mide, ve safra yolları üzerinde spazmolitik etkisinin olduğu bilinmelidir. Şahterenin faydaları arasında,safra yollarında meydana gelen spazmlar ile, mide, ve bağırsaklarda meydana gelen spazmların giderilmesinden söz etmek gerekmektedir. Şahterenin faydalarından yararlanmak için, suyun içerisinde kaynatılarak elde edilen şahtere suyunun günde bir ya da iki bardak içilmesi gerekmektedir.

Yüzdeki Burundaki Kurtçukları Döken Tarif Ahmet Maranki

Yüzdeki kurtçuklar, burundaki kıl kurdu, sivilce kurtları… Ahmet Maranki bunları düşürmek için doğal tarifler tavsiye ediyor. » Yüzdeki kurtçuklar için ne yapılmalı?

Siyaz Bulgurunun Faydaları: Siyez Bulguru Neye Yarar? Siyez Buğdayından Yapılan Pilav Tarifi

Kastamonu yöresinde yetişen Siyez buğdayının faydaları nelerdir? Siyez buğdayından yapılan bulgurun özellikleri nelerdir? Siyaz bulgurundan yapılan pilav tarifi ve siyazın faydaları: » Siyaz bulgurundan yapılan pilav tarifi ve siyazın faydaları:
YORUM YAZMAK İçin Buraya Tıklayın


şahterenin faydaları (37)volkanik bir adada yetişen bitkiler (9)volkanik adalarda yaşayan bitkiler (9)şahtere bitkisinin faydaları (6)sahtere faydaları (5)
etiketler:
4.157 okunma

YORUMLAR