Özel Arama

Melisanın Faydaları Nelerdir? Şifalı Bitkiler Melisa

Melisanın Rahatlatıcı Özellikleri

Melisanın faydaları arasında ilk başta hafif yatıştırıcı etkisinden söz etmek gerekmektedir. Melisanın faydaları arasında huzursuzluk problemlerinin giderilmesine olan katkılarından ilk sırada bahsetmek gerekirken, sinirsel kaynaklı uykusuzluk probleminin çözümlenmesinin de, melisanın faydaları arasında yer alan bir diğer etki olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Melisanın faydalarından bir diğeri de, sinirsel kaynaklı olan mide problemlerini çözmesi; spazm ve gaz gibi mide problemleri bunların başında yer almakta. Melisanın içeriğinde bulunan uçucu yağlar oldukça azdır. Bu nedenle, melisa bitkisinin kurutulması sırasında, uçucu yağların kayıp yaşamamasına dikkat etmek gerekmektedir.


Kurutulan melisa bitkisinin, kapalı bir yerde saklanması önerilmektedir. Melisanın, altı ay içinde tüketilmesinin gerekliliği de bir diğer noktayı oluşturmaktadır.

Dikkat: Melisanın Farklı Türleri Mevcuttur

Melisa hakkında bilinmesi gerekenlerden bir başkası da, melisanın pahalı bir bitki olduğudur. Bundan dolayı, melisa olarak gördüğünüz her bitkinin melisa olduğuna inanmamanız gerekmektedir; çünkü piyasada, melisa adı altında satılan bir kaç ürün bulunmaktadır.

Melisanın farklı türlerinden bir tanesinin ismi turunca; turuncabila olarak da adlandırılabilecek olan bu bitkinin yapraklarında herhangi bir koku bulunmamaktadır. Bu nedenle de uçucu yağ oranı bakımından yoksundur. Bu bitkinin çayının, kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği söylenebilir.

Limon otu; ya da yalancı melisa olarak adlandırılan bir bitki de melisa olarak tanıtılıp satılmaktadır; bu bitkinin melisa ile uzaktan ya da yakından alakası bulunmamaktadır. Limon otunun uçucu yağ bileşiminin de melisadaki uçucu yağ bileşiminden farklı olduğu söylenebilir. Limon otu, halk arasında genel olarak şeker hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Melisanın faydaları arasında yer alan sinir sistemine, limon otunun faydaları arasında yarar sağladığından çok fazla bahsedebilmek mümkün değil.

Gecetüten; ya da Bodrum melisası da melisa olarak satılan bir diğer bitki. Bodrum melisasının yapraklarında herhangi bir koku bulunmamakla birlikte, gecetüten bitkisinin çiçeklerinde gece koku bulunmaktadır. Gecetüten bitkisinin içeriğinde alkaloit bulşunmaktadır; bu nedenle zehirli olduğu bilinmelidir.

Melisa Çayının Faydaları

Melisa çayı, günde üç ile dört sefer arasında içilebilmektedir. Melisa çayının 1.5 gram olan yaprakları bir bardağın içerisine konulur; üzerine de kaynamış su dökülerek bardağın ağzı kapatılıp, on dakika demlenmesi beklenir. Bu şekilde içilen melisa çayı ile, melisanın faydalarından yararlanılabilir.

İbrahim Saraçoğlu Mesali Çayı Nasıl Demledir? Melisa Çayının Hazırlanışı

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Pürüzsüz Bir Cilt İçin Maske Tarifi
Doğal güzellik arayanlar için Suna Dumankaya farklı bir güzellik maskesi tarifi veriyor. ...
Suna Dumankaya Kirpik Bakımı İçin Tavsiyeler
Kirpik bakımı için Suna Dumankaya tarafından önerilen iki tariften bahsetmek istiyoruz. Bunlardan ...
Suna Dumankaya Siyah Noktalara Bitkisel Çözüm
Siyah noktalar için bitkisel çözüm arayanlara bazı tavsiyelerimiz var. Suna Dumankaya'nın, siyah ...
Suna Dumankaya Doğal Saç Bakımı Önerileri
Suna Dumankaya'nın doğal saç bakım önerilerinden sizlere bahsedeceğimiz bu yazımızda, ilk olarak, ...
Suna Dumankaya Siyah Nokta Maskesi Tarifleri
Evde kolayca yapılan siyah nokta maskesi tarifleri... Siyah noktalara doğal çözüm arayanlar ...
Suna Dumankaya Sivilceler İçin Yeşil Kil Maskesi Tarifi
Sivilceler için evde kolayca yapılan bir maske tarifi... Suna Dumankaya'nın önerdiği bu ...

Son Eklenenler

İt Nanesi Ve İt Nanesinin Faydaları

İt Nanesi Ve İt Nanesinin Faydaları

İt nanesinin faydaları arasında ilk olarak, baş ağrısının giderilmesinde kullanılmasından söz etmek gerekmektedr. İt nanesini ... ( 1.404 okunma )
Ateş Otu ve Faydaları

Ateş Otu ve Faydaları

Ateş otu, diğer adıyla sinirli ot sinirliotgillerden bir bitkidir. Bilinen 260 türü vardır. En çok ... ( 1.661 okunma )
Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları

Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları

Kavun, kabakgiller ( Cucurbitaceae) familyasındandır. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kültür olarak yetişir. Kavun, sarı çiçekli, ... ( 1.646 okunma )