Bölümler Menüsü
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir? Kuşburnu Çayı Neye İyi Gelir?

Kuşburnu hakkında bilgi verip, sonrasında ise kuşburnunun faydalarından bahsetmeye çalışacağız. Özellikle kuşburnu çay şeklinde kullanılır. Diğer kullanım şekillerini de yazımızda bulacaksınız. İşte kuşburnunun faydalı olduğu rahatsızlıklar ve tedavi için kullanım şekilleri:

Kuşburnu Neler İçerir? Kuşburnunun Bileşimi


Kuşburnu (rosa canina) vitamin, mineral ve fiber bakımından çok zengin bir meyvedir. Kuşburnunun içinde A, D, B kompleks, C, E ve K vitaminlerin bulunur. Kuşburnu çay olarak kullanıldığında özellikle C vitamini bakımından çok zengin bir çaydır. Portakaldan daha çok C vitamini içerdiğini bilmelisiniz…

Kuşburnu ayrıca sitrik asit, malik asit , askorbik asit, bio flavonoid antioksidanları ve pektin içerir. Kuşburnunun içersinde kalsiyum, demir, silikon, selenyum, doğal sodyum, magnezyum, potasyum çinko ve fosfor da bol miktarda bulunmaktadır.

Kuşburnunun bilinen diğer isimleri şu şekildedir: yabani gül, yaban gülü, şillan, şilan, şipka, sıtmagülü, purç, pisigülü, öküzgülü, kür, köpekdikeni, karakuşburnu, karadiken, itüzümü, itgülü, itburnu, gültikeni, gülezer, gülelması, gülçalısı, gülbüzük, gülburnu, gülbuğucuğu, gülbubusu, gül, gözkıvıştıran, deligül, askergülü…

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıkta Kuşburnu Nasıl Kullanılır?

Kuşburnunun güçlü antioksidan etkisi vardır.

Kuşburnunun faydaları arasında kadın hastalıklarının tedavisinden söz etmek gerekmektedir. Kuşburnunun faydalarından kadın hastalıklarının tedavisi için yararlanmak isteyenlerin, sabahları, kuşburnu çayı içmeleri gerekmektedir.

Soğuk algınlığı, ve öksürük için de etkili olan kuşburnu çayının, şeker hastalığında da olumlu etkilerinin bulunduğu belirtilmelidir. Aynı şekilde, kuşburnu çayının, astım tedavisine olan katkıları da belirtilmelidir.

Kuşburnunun faydalarından şeker hastalığı için yararlanmak için, kuşburnu marmelatı ve kuşburnu reçelinin yenilmesi de işe yaramaktadır.

Grip İçin Kuşburnu Özsuyu ve Kuşburnu Çayı

Grip için bol miktarda C vitamini içeren kuşburnudan iki şekilde faydalanabilirsiniz: Kuşburnu meyvelerinin ezilmesi ile özsuyunun çıkartılmasının sonrasında kaynatılarak hazırlanan meyve suyunun içilmesi grip için etkili bir ilaçtır. Ya da günde 3 bardak kuşburnu çayı içebilirsiniz. Grip ve soğuk algınlığından korunmak için de kuşburnu çayı tükenmenizde fayda var.

Kuşburnunun faydaları arasında yer alan direnç arttırıcı etkisinden faydalanmak için, bahar aylarında, kuşburnunun taç yapraklarını kullanmak gerekmektedir.

Toz Halindeki Kuşburnu Kapsülleri

Kuşburnunun iltihap giderici ve ağrı kesici  etkileri için Kuşburnu Kapsüllerinden kullanabilirsiniz. Kuşburnu çayı ve marmelatları bu durumda etkili değillerdir. Kuşburnu kapsülleri, ağrı kesici parasatemol içeren ilaçlarlardan daha etkilidir ve yan etkisi çok daha azdır..

Kuşburnu çayının faydaları ve kuşburnu çayının hazırlanışı için tıklayın

Yüzdeki Burundaki Kurtçukları Döken Tarif Ahmet Maranki

Yüzdeki kurtçuklar, burundaki kıl kurdu, sivilce kurtları… Ahmet Maranki bunları düşürmek için doğal tarifler tavsiye ediyor. » Yüzdeki kurtçuklar için ne yapılmalı?

Siyaz Bulgurunun Faydaları: Siyez Bulguru Neye Yarar? Siyez Buğdayından Yapılan Pilav Tarifi

Kastamonu yöresinde yetişen Siyez buğdayının faydaları nelerdir? Siyez buğdayından yapılan bulgurun özellikleri nelerdir? Siyaz bulgurundan yapılan pilav tarifi ve siyazın faydaları: » Siyaz bulgurundan yapılan pilav tarifi ve siyazın faydaları:
YORUM YAZMAK İçin Buraya Tıklayın

Sayfalar: 1 2kuşburnu çayı neye iyi gelir (132)kuşburnu neye iyi gelir (74)kuşburnu marmelatı neye iyi gelir (40)kuşburnu çayının faydaları nelerdir (36)kuşburnunun faydaları nelerdir (27)
etiketler:, , , , ,
14.607 okunma

YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. Değerli arkadaşlar annem hepatit b hastası ben de öyle annem 1 yıl boyunca günde 8 çorba kaşığı kuşburnu marmelatı yemiş tabiki aç karnına doktora gittiğinde hepatitin yok olduğunu doktor söylemiş ama yemeyi bırakınca hepatit tekrar nüksetti.Ben 5 gündür aynı marmelattan yiyorum inanın kendimi çok iyi hissediyorum yorgunluk yok kaşıntı yok mide ağrısı yok belki işinize yarar…..