Özel Arama

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir? Kuşburnu Çayı Neye İyi Gelir?

Kuşburnu hakkında bilgi verip, sonrasında ise kuşburnunun faydalarından bahsetmeye çalışacağız. Özellikle kuşburnu çay şeklinde kullanılır. Diğer kullanım şekillerini de yazımızda bulacaksınız. İşte kuşburnunun faydalı olduğu rahatsızlıklar ve tedavi için kullanım şekilleri:

Kuşburnu Neler İçerir? Kuşburnunun Bileşimi


Kuşburnu (rosa canina) vitamin, mineral ve fiber bakımından çok zengin bir meyvedir. Kuşburnunun içinde A, D, B kompleks, C, E ve K vitaminlerin bulunur. Kuşburnu çay olarak kullanıldığında özellikle C vitamini bakımından çok zengin bir çaydır. Portakaldan daha çok C vitamini içerdiğini bilmelisiniz…

Kuşburnu ayrıca sitrik asit, malik asit , askorbik asit, bio flavonoid antioksidanları ve pektin içerir. Kuşburnunun içersinde kalsiyum, demir, silikon, selenyum, doğal sodyum, magnezyum, potasyum çinko ve fosfor da bol miktarda bulunmaktadır.

Kuşburnunun bilinen diğer isimleri şu şekildedir: yabani gül, yaban gülü, şillan, şilan, şipka, sıtmagülü, purç, pisigülü, öküzgülü, kür, köpekdikeni, karakuşburnu, karadiken, itüzümü, itgülü, itburnu, gültikeni, gülezer, gülelması, gülçalısı, gülbüzük, gülburnu, gülbuğucuğu, gülbubusu, gül, gözkıvıştıran, deligül, askergülü…

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıkta Kuşburnu Nasıl Kullanılır?

Kuşburnunun güçlü antioksidan etkisi vardır.

Kuşburnunun faydaları arasında kadın hastalıklarının tedavisinden söz etmek gerekmektedir. Kuşburnunun faydalarından kadın hastalıklarının tedavisi için yararlanmak isteyenlerin, sabahları, kuşburnu çayı içmeleri gerekmektedir.

Soğuk algınlığı, ve öksürük için de etkili olan kuşburnu çayının, şeker hastalığında da olumlu etkilerinin bulunduğu belirtilmelidir. Aynı şekilde, kuşburnu çayının, astım tedavisine olan katkıları da belirtilmelidir.

Kuşburnunun faydalarından şeker hastalığı için yararlanmak için, kuşburnu marmelatı ve kuşburnu reçelinin yenilmesi de işe yaramaktadır.

Grip İçin Kuşburnu Özsuyu ve Kuşburnu Çayı

Grip için bol miktarda C vitamini içeren kuşburnudan iki şekilde faydalanabilirsiniz: Kuşburnu meyvelerinin ezilmesi ile özsuyunun çıkartılmasının sonrasında kaynatılarak hazırlanan meyve suyunun içilmesi grip için etkili bir ilaçtır. Ya da günde 3 bardak kuşburnu çayı içebilirsiniz. Grip ve soğuk algınlığından korunmak için de kuşburnu çayı tükenmenizde fayda var.

Kuşburnunun faydaları arasında yer alan direnç arttırıcı etkisinden faydalanmak için, bahar aylarında, kuşburnunun taç yapraklarını kullanmak gerekmektedir.

Toz Halindeki Kuşburnu Kapsülleri

Kuşburnunun iltihap giderici ve ağrı kesici  etkileri için Kuşburnu Kapsüllerinden kullanabilirsiniz. Kuşburnu çayı ve marmelatları bu durumda etkili değillerdir. Kuşburnu kapsülleri, ağrı kesici parasatemol içeren ilaçlarlardan daha etkilidir ve yan etkisi çok daha azdır..

Kuşburnu çayının faydaları ve kuşburnu çayının hazırlanışı için tıklayın

Bir yorum yapılmış »

  • mustafa demiş ki:

    Değerli arkadaşlar annem hepatit b hastası ben de öyle annem 1 yıl boyunca günde 8 çorba kaşığı kuşburnu marmelatı yemiş tabiki aç karnına doktora gittiğinde hepatitin yok olduğunu doktor söylemiş ama yemeyi bırakınca hepatit tekrar nüksetti.Ben 5 gündür aynı marmelattan yiyorum inanın kendimi çok iyi hissediyorum yorgunluk yok kaşıntı yok mide ağrısı yok belki işinize yarar…..

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Pürüzsüz Bir Cilt İçin Maske Tarifi
Doğal güzellik arayanlar için Suna Dumankaya farklı bir güzellik maskesi tarifi veriyor. ...
Suna Dumankaya Kirpik Bakımı İçin Tavsiyeler
Kirpik bakımı için Suna Dumankaya tarafından önerilen iki tariften bahsetmek istiyoruz. Bunlardan ...
Suna Dumankaya Siyah Noktalara Bitkisel Çözüm
Siyah noktalar için bitkisel çözüm arayanlara bazı tavsiyelerimiz var. Suna Dumankaya'nın, siyah ...
Suna Dumankaya Doğal Saç Bakımı Önerileri
Suna Dumankaya'nın doğal saç bakım önerilerinden sizlere bahsedeceğimiz bu yazımızda, ilk olarak, ...
Suna Dumankaya Siyah Nokta Maskesi Tarifleri
Evde kolayca yapılan siyah nokta maskesi tarifleri... Siyah noktalara doğal çözüm arayanlar ...
Suna Dumankaya Sivilceler İçin Yeşil Kil Maskesi Tarifi
Sivilceler için evde kolayca yapılan bir maske tarifi... Suna Dumankaya'nın önerdiği bu ...

Son Eklenenler

İt Nanesi Ve İt Nanesinin Faydaları

İt Nanesi Ve İt Nanesinin Faydaları

İt nanesinin faydaları arasında ilk olarak, baş ağrısının giderilmesinde kullanılmasından söz etmek gerekmektedr. İt nanesini ... ( 1.413 okunma )
Ateş Otu ve Faydaları

Ateş Otu ve Faydaları

Ateş otu, diğer adıyla sinirli ot sinirliotgillerden bir bitkidir. Bilinen 260 türü vardır. En çok ... ( 1.663 okunma )
Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları

Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları

Kavun, kabakgiller ( Cucurbitaceae) familyasındandır. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kültür olarak yetişir. Kavun, sarı çiçekli, ... ( 1.650 okunma )