Hatmi Çiçeğinin Faydaları ve Hatmi Çiçeği Çayının Yapılışı

Hatmi çiçeğinin faydaları arasında ilk olarak, kış aylarında sıklıkla karşılaşılan inatçı öksürüklerin tedavisinden söz etmek gerekmektedir. Hatmi çiçeğinin, halk arasında, silindir çiçeği, hitmiye, gül hatmi, devegülü, hire gibi isimlerle de bilindiğinin hatırlatılması gerekmektedir.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?
Halk arasında kuru öksürük adı ile anılan, ve kış aylarında pek çoğumuzun hayatını olumsuz etkileyen öksürük türünün, ilerleyen aşamalarında üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun nedeni, kuru öksürüğün, bademciklerde ve boğazda yarattığı tahribattır. Kuru öksürük sebebiyle yaratılan tahribatın sonrasında ise elbette bakterilerin boğaza; ve üst solunum yollarına yerleşme olasılığı daha çok artmaktadır.

Hatmi çiçeği ise tam bu aşamada devreye girer; ve inatçı kuru öksürüğün hayatımızdaki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı hedefler. Peki hatmi çiçeğinin faydalarından nasıl yararlanabiliriz? Hatmi çiçeğinin faydalarından yararlanmak için, Barış Manço’nun şarkısında belirttiği nane; ve limon kabuğu ile hatmi çiçeğini de karıştırıp kullanabiliriz, istersek de, sadece hatmi çiçeği çayı hazırlayarak, hatmi çiçeğinin faydalarından yararlanabiliriz.

İbrahim Saraçoğlı Hatmi Çiçeği Kürü için tıklayın

Hatmi Çiçeği Çayının Yapılışı

Hatmi çiçeğinin faydaları arasında yer alan hatmi çiçeği çayı nasıl hazırlanır; dilerseniz hatmi çiçeği çayı hakkındaki bilgilerimizi de sizlerle paylaşalım: Hatmi çiçeği çayı hazırlamak için, kaynatılmış bir fincan suyun içerisine bir tutam hatmi çiçeği atılır, ve karıştırıldıktan sonra, fincanın ağzı kapatılarak, hatmi çiçeğinin bu şekilde iki ya da üç dakika demlenmesi sağlanır. Belirtilen sürenin sonunda ise, hatmi çiçeğinin çayının içilmesi gerekmektedir. Sıcak olarak içilen; ve her seferinde taze olarak hazırlanması gereken hatmi çiçeği çayının günde iki ya da üç sefer içilmesi gerekmektedir. Hatmi çiçeği çayı, öksürüğün giderilmesini olanaklı hale getirecek; bununla birlikte, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olması muhtemel bakterilerin boğazınıza yerleşmesi olanaksızlaşacaktır. Hatmi çiçeği çayının, boğazınızdaki rahatlama hissine, çok kısa sürede tanık olacaksınız.
Hatmi çiçeği çayı, yedi yaşını doldurmuş olan çocuklar tarafından da içilebilmekle birlikte, hatmi çiçeği çayının içilmesinden sonra, en az yarım saat sigara içilmemesi gerekmektedir. Asitli içeceklerin de, hatmi çiçeği çayının ardından içilmemesi gerekir. Asitli içecekler, boğazdaki tahriş hissini daha fazla tetikleyecektir. Aslında, hatmi çiçeği çayının içilmesinden sonra, mümkün olduğunca bir şey yiyip içmemelisiniz ki, hatmi çiçeğinin içeriğindeki maddeler, boğazınıza daha kolay etki edebilsin…

hatmı cıcegı (6018)hatmi cicegi faydaları (1566)hatmi çiçeğinin faydaları (1456)hatme çiçeği (616)hatmi çiçeği çayı nasıl yapılır (480)
etiketler:, , , , , , ,
181.048 okunma

YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. 2 yaşında ve 4 yaşındakı çocuklar için uygulaya bileceyim öksürüye karşı ne yapabilirim?