Feijoa Sellowania (Kaymak Ağacı) Faydaları ve Yetiştiriciliği

Bu tür Myrttaceae familyasına aittir, Feijoa sellowiana ya da Acca sellowiana olarak adlandırılır. Güney Amerika anavatanıdır, Brezilya, Uruguay, Paraguay ve Kuzey Arjantin’de doğal olarak yetişir. 19. asrın sonunda Avrupa’ya getirilmiştir. 20. asrın başında da Akdeniz ülkelerinde botanik bahçelerde ve arboratumda yer almaya başlamıştır. Dilimize Feijoa kaymak ağacı olarak çevirilmiştir.

Feijoa Sellowania (Kaymak Ağacı) Özellikleri ve Yetiştiriciliği
3-4 metreye kadar boylanabilir. Dallanma eğilimi toprak yüzeyinden itibaren başlar. Dip sürgünleri temizlenmediği takdirde toplu, iri gövdeli bir çalı formu kalır. Yapraklarını kışın dökmez, her dem yeşil kalır.
4-6 cm boyunda oval yaprakları vardır. gevrek sert yapılı olan yaprakların üst yüzeyi parlak, alt yüzeyi de grimsi ve hafif tüylüdür. Yanlara doğru dallar büyür ve gevrektir.
Bu bitkinin en dikkat çekici organı ise çiçekleridir. Çiçekleri çok güzel ve büyüktür. Yaprak koltuklarında tomurcuklar oluşur ev 3-4 cm uzunluğunda çiçek sapları vardır. 5’li taç yaprakları, dışarı beyaz ve uzundur. Fizyolojik olarak hermafrodittir. Yaklaşık olarak haziran ayında çiçeklenme başlar ve 1,5 ay kadar devam eder. Kendine verimli olduğu halde karşılıklı tozlanma ile daha iyi meyve tutar.
Çiçek açma ve meyve verme durumu 3 yaşından itibaren başlar. Her ağaçta ileriki yaşlarda yüzlerce hatta binlerce çiçek bulunur. Canlı yeşil yaprakları ve iri kırmızı çiçekleri bu dönemde çok dikkat çekici görünüm sağlar. Bu görünümleri ile peyzaj mimarlığında da kaymak bitkisinden faydalanılır.
feijoaOval ve yuvarlak meyveleri vardır. Meyveler önceleri matken hasada yakın parlak yeşil olur. Güneş gören kısımlar da kırmızıya çalar. Sarımsı krem renkli meyve eti, kendine özgü aromalı ve çok kokuludur.
Zeytin, iklim istekleri yönünden kaymak ağacı’na en yakın bitkidir. Zeytine sıcak isteği yakındır. -16 dereceye kadar kışın soğuklara dayanabilir. Biraz su isteği zeytinden farklıdır. Bu benzerlikten dolayı da zeytin yetişen yerlerde yetişebilir. 700 m kadar deniz seviyesinden yükseğe çıkabilir. Sürekli kuru ve sert rüzgarlardan kaçınılmalıdır. Hasattan önce oluşabilecek don ve meyvelere zarar verir. Dalları, kış aylarında yağan kar kırabilir. Sürgünler ve dallar bu gibi durumlarda çepçevre birkaç sıra iple bağlanmalıdır.

Feijoa Sellowania (Kaymak Ağacı) Faydaları

Öncelikle Feijoa Çalısının meyvesi ceviz büyüklüğündedir. Oldukça hoş bir aromaya sahiptir.  Muz, kivi ve çilek karışımı bir tada sahip olduğundan bahsediliyor… Yurt dışı pazarlarda ilgi gören bir mevye olduğundan bahsedebiliriz.

Yüksek miktarda iyon içerdiği için guatr hastalığına iyi geldiği rivayet edilir.

Feijoa Sellowania (Kaymak Ağacı) Besin Değerleri
100 Gr Meyvesi  için;
Kalori : 35 cal
Şeker: %6,2
Ca: 36 mg
Fe: 0
I: 3 mg
Vit C: 35Mg
Vit A: 0
Vit B1: 0
Vit B2: 0
Vit pp: 0

kaymak agaci (60)kaymak ağacı faydaları (29)kaymak ağacı meyvesinin faydaları (25)feijoa faydaları (20)kaymak ağacı yetiştiriciliği (14)
10.470 okunma

YORUMLAR