Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Karşı Çözüm Önerileri. Diş ağrısı oldukça acı veren ve bir o kadarda kişiyi zorlayan bir ağrıdır. Yemek yiyememesi, ağzının şişmesi, bir şey içerken bile sızlaması kişiyi günlük hayatta oldukça zorlamasına sebebiyet verir.

Diş ağrısının birçok sebebi olabilmektedir. Bazen dişlerin aşırı zorlanması, bazen dişlerdeki çürükler, bazen diş etlerindeki ağrı ve yaralanmalar diş ağrılarına sebebiyet verebilmektedir.

Diş ağrısının dayanılmaz acısına karşı alınabilecek birkaç pratik önlemi sizlere sunmak istiyorum. İşte kısa kısa diş ağrısına alınabilecek önlemler.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Öncelikle dişiniz ağrısın ya da ağrımasın günde en az 2 kez dişlerinizi fırçalamanızda fayda vardır. Bunun yanında gargara şeklindeki ağız temizleyicileri ve diş ipi de kullanabilirsiniz. Amaç ağız ve dişlerinizin temiz ve sağlıklı olması.

Diş ağrısı sırasında karanfil tomurcuklarından yardım alınabilir. 7-8 tane tomurcuğu bir bardak kaynar su içerisinde 10 dakika kadar demleyip içmeniz durumunda diş etlerinizde uyuşma olacak ve ağrının etkisi azalacaktır.

Bir bardak sirkeye bir tutam kekik ve kimyon atılıp gargara yapılırsa diş ağrısı azalır ve diş iltihaplanması kurur. Ancak bu işlem için belirli bir süre gargara yapmaya devam etmeniz gerekecektir.

Bunun dışında bazı yerlerde alkol ile gargara yapılması, kolonyalı pamuğun ağrıyan dişe konularak ısırılması, buzlu su veya direkt buz ile bölgenin uyuşturulması, ılık su ile ağrıyan dişin yıkanması gibi çözümler sunulsa da bu çözümlerin pek etkili ve sağlıklı olduğu söylenemez.

Önemli bir uyarı yapmakta fayda var. Bazı hastalar diş üzerine ağrı kesici koymaktadırlar. Bu ağrı kesiciler bazen kişiyi daha kötü bir hale getirebilir. Bu sebeple diş ağrısı için olan ağrı kesicileri kullanmanızda fayda var. Çünkü diş ağrısı için olmayan güçlü bir ağrı kesici dişinizi ve diş etinizi kötü bir hale getirebilir.

Ve son nokta diş ağrısı önemli bir sorundur. Yukarıdaki önlemler kısa süreli fayda verebilir. En kesin çözümü bir diş doktoruna gitmek suretiyle bulabilirsiniz. Yoksa ilerleyen günler daha çekilmez diş ağrılarına sebebiyet verebilir.

YORUMLAR

41 Yorum Yapılmış

 1. ben diş çektirmekten ve dolgu yaptırmaktan çok korkuyorum.

 2. napacağımı bilemiyorummm

 3. dişim çok agrıyo ama çektirmekten çok korkuyorum bunun için ne yapmalıyım

 4. dişim çok agrıyo çektirmekten çok korkuyom bunun için ne yapmalıyım

 5. korkulacak bişey yok hemen kurtul

 6. damagım şiş agrısı dişime vuruyo ne yapmalıyım yardım edin lütfen

 7. benim dişimin içi oyuk ve aŞırı ağrıyo ne yapim int. ne yazıyosa hepsini yaptım hiç faydası yok

 8. dişime dolgu yaptırdım 2 gün sonra ağırmaya başladı ve cokağırıyo bana bi çözüm söyleyin acil

 9. yukarda yazilanlarin hepsi gercekten gecici belkide hic yardimci olamaz senede iki yada üc kere disciye kontrole gitmekde fayda var dis cok önemli ic organlara bile hastalik yapa biliyor agiz saligimiza dikkat edelim ve disciye gidelim!

 10. diş agrım var ama çürük degil üst dişim çok agrıyoo yaa ne ypmalıyım bitkisell çözümlerden yararlandımm olmuyo.

 11. benim sağ alt dişimde çürük var ama sağ üst dişlerim ağrıyor çok şiddetli ağrı yapıyo sebebi iltihap olabilirmi….

 12. bende bir kere dişimi çektirdim vallah doğruyu sölim çok ağrı yo hem psikolojik olarak hemde gerçek acı psikolojik kerpeteni gördüğün an acıyacak diyosun vee….

  çektir kendini olgun gibi düşün vee hiç bir şey hissetmessin

 13. Benimde dişim çoğ ağrıyor ama dolgudan korkmuyom :) desem yalan olur

 14. 4_5 karanfili agrıyan dise koyum ezin 10dk dursun orda en azından sabaha cıkartr sizi cektirene kadar 20dk uyusturuo

 15. ben kendi dişimi daha yenicik çektirdim ama hiç faydası olmadı diş eti üzerinde oLuşan agrılar beni geceleyin uykularımdan ettiriyor Bunun SOn caresi kanaL tedavisi olmak 2 gün Sonra gidicem hemen olucam hiç korkmayın arkadaşlar diş çektirtmekten gercektende hiç bişey yok ve hiç bişey anlamıyorsunuz bakmayın yeter… Dişi agrıyan Tüm Kardeşlerimin Dişlerini ALLAH Agrısını Dindirir

 16. benimde dişlerim ve diş etlerimde çok fazla ağrılar var bir türlü dinmiyor dişimin sol tarafı apse yaptı ne yapayım ne olur söyleyin

 17. kaç yıldır çekiyorum çünkü doktorlar beni çok hayal kırıklıgına ugratı inat ettim gdmyrum şu an çok agrıyor napamam lazım

 18. lanet ediyorum diş agrından 16dşim çürk

 19. bende panik atak var ve panik atak yüzünden 8 ay dısımı cektıremedım en sonunda psikologum zanax ıcıp gıtmemı soledı gıtdım cektırdım en basta korktum ama sonra bısey olmadı sımdı dıger dısım cok agrıyor yarın bır zanax daha ıcıp dıgerını cektırmeye gıdıcem agrıdan dayanılmıyor cunku sız sız olun agrıyı cekmeyın 8 ay o agrıyı cektıgım ıcın pişmanım sımdı

 20. eğer dişiniz gece ağrıyorsa o dişten artık size hayır gelmez. onun sonu gelmiştir. acı çekmeyin arkadaşlar çektirmekten başka çare yok. ama kesin çözüm olmamakla birlikte sıcak bir bardak süt içiniz. diğer çözümlere göre daha sağlıklı.

 21. Ben dişlerimi doru ve zamanlı fırçalıyorum ama dişim kırık olduğu için ağrıyor ve çekmiyorlar(yaşım tutmuyormuş(?))

 22. ben hamileyim ve dişim çok ağrıyo çekmiyolar tabi böyle olunca ne olur bana iyi bi yöntem söyleyin

 23. iyde burda herkes çuruk herkes dertli ama derman yok dr yok yine işimiz allaha kaldı şurda sabaha ne kaldı

 24. BENİM SAG ÜST DİŞİM ÇÜRÜK AGRIMIYOR SOL ALT DİŞİM ÇOK FENA AGRIYOR SİŞÇİYE GİTTİM BİRŞEY YOK DİYOR NE SAÇMA

 25. bnm on dısım kırık agryr

 26. arkadaşlar dişin korkulacak hiç bir şeyi yok iğne vuruldukdan sonra hiç bişey duymuyosunuzki geçmiş olsun

 27. benim dişim iltihaplı ve içi oyuk altan diş çıkıyor bunu için napmalıyım

 28. adam akıllı bir ağız Diş sağlığına gidin dolgu ise dolgu kanalsa kanal. bir morfin vuruyor bi şey hissetmiyorsunuz. eskidenmiş o bağırttıra bağırttıra diş çekmek . yarın hiç durmayın.

 29. dis agrisi iyidir

 30. bence dişinizi çektirtmekten korkmayın zaten dişinizi iğne vurarak yhada dişinize fısfıs sıkarak dişinizi çekiyolar :)

 31. Benımde cok agırıyor yemek yerken sızlıyor

 32. benim ana disime dolgu yapilacakti ama ben igne agritir diye yaptirmadim sonra doktora yapin birsey olmaz dedim ama doktor beni uyarmisti doktor baslar baslamaz agrimaya basladi sonra yaptirmadim kalktim gittim ana disim agriyo ne yapmaliyim yardimmmmm

 33. karanfil ezin kaynatın yada dişe koyun iyi gelir

 34. ben13 yasındayım en arkadaki dişim ağrıyo dilimle felan dedieince çok kötü oluyo doktora gittim kanal tedavi dedi çekersek altından çıkmaz dedi neyapmam gerekiyor allah şimdiden razı olsun peygamberimiz(sav)diş ağrısı kabir azabıdır diyor

 35. Arkadaslar disiniz agriyosa zeytinin kabugunu cikartip agriyan disin ustune zeytinin ic tarafi disin ust tarafina gelecek sekilde yerlestrin 20 dk ya bise kalmiyo faydasini goren dua etsin

 36. Ve gun gecmeden dis doktoruna gidip disin sinirini aldirin.

 37. Karanfil demlemesi hicte ise yaramadi

 38. Yardim edin disim acaip ağrıyo ve bu ağrı üstteki dişi ağrıtiu

 39. arkadaşlar dişnizi önce fırçalayın bir kere sensodin gargaraları var ağızınızı 2dk çalkalayın sonra hemen uyuşturuyo sonra bir şeyin kalmıyor.

 40. Ekmek basın

 41. Yemin olsun ki içmediğim kullanmadığım ilaç yöntem kalmadı… Yine de ağrıyor.