Özel Arama

Brokolinin Faydaları Nelerdir, Brokoli Nasıl Kullanılır?

Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken besinlerden bir tanesi olan brokoli, A, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Çorba olarak tüketebileceğimiz brokolinin salatasını yiyip; yemeğini de pişirebiliriz. Bağırsaklar ve mide üzerinde olumlu etkileri bulunan bu şifa kaynağı besin, kabızlık ve mide sorunlarınızın ortadan kaldırılması açısından büyük bir önem ihtiva etmektedir.


Brokolinin içeriğinde bulunan bir takım maddeler sayesinde, kanser tedavilerinde kullanıldıkları bilinmektedir. Bu nedenle, bağırsak, prostat, göğüs gibi pek çok kanserli hastanın kullanması gereken besinlerden birisidir. İçeriğindeki hormonlar sayesinde ise, menapoz dönemindeki bayanların ostrogen hormonlarını dengelemekte ve kemik erimesi gibi istenmeyen bir takım durumların ortaya çıkmasını ya da var olan bu gibi durumlardaki sorunların en aza indirgenmesini sağlamaktadır.
Fibrokistleri olan bayanların, prostat sorunu ile baş etmek zorunda kalan erkeklerin, menapoz dönemindeki hanımların, hormon düzensizliği yaşayan kişilerin, brokoliyi 21 günlük düzenli kürler ile kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bu 21 günlük kür süresince, taze bir şekilde satın almış olduğunuz brokolilerinizi buz dolabında, 250 gramlık paketler halinde, yıkamadan saklamalı ve kullanmadan önce dolabınızdan çıkartmış olduğunuz brokolileri yıkayarak, 1 litre suda 5 – 6 dakika haşlamalı ve, yarısını sabah kahvaltısından; diğer yarısını ise akşam yemeklerinden 20 – 30 dakika önce tüketmelisiniz.
21 günlük olarak uygulamış olduğunuz brokoli küründe, öğlenleri de, haşlamış olduğunuz brokolilerin salatalarını yaparak afiyetle yiyebilirsiniz. Bu 21 günlük kür sonrasında, devam eden bir süreç izlememelisiniz. Eğer gerek duyarsanız, aradan bir hafta geçtikten sonra, haftalık kürler şeklinde devam edebilirsiniz, ancak bunu da çok sık yapmanız; vücudunuzun brokoliye karşı bağışıklık kazanmasına; ve bir süre sonra tüm olumlu etkilerinin ortadan kalkmasına neden olacaktır.
Hastalıklarınız için uygulamış olduğunuz brokoli kürünün, 2 – 3 gün sonra, üzerinizdeki etkilerini hissetmeye başlarsınız. 21 günün sonunda ise, tüm olumsuz etkilerin ortadan kalktığını görürsünüz. Ara vermiş olduğunuz kürünüz, hastalığınızın bir kaç ay sonra yeniden başlamasına sebep olursa, aynı kürü yeniden bir haftalık bir şekilde uygulamanız tavsiye edilmektedir. Hiç bir sağlık sorunu olmayanların ise, brokoli kürünü, altı aylık aralıklarla, bir haftalık şekilde uygulamaları, tüm olumsuz hastalıklara karşı ciddi anlamda önlem almaları anlamına gelmektedir.
Brokolinin tohumları ise, brokoliden 50 kat daha etkili ve faydalıdır. Bu nedenle, bulunabilme olanağı varsa, brokoli tohumlarından da, hastalıklarınız için yarar elde edebilirsiniz.

2 yorum yapılmış »

  • Serkan kokuçu.afyon ŞUHUT demiş ki:

    Yararlı bilgileriniz için tşekùrler.

  • Anonim demiş ki:

    kendim sevmediğim halde eşim seviyor diye alıp pişirdiğim bir yemektir.hacer özüdoğru

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Pürüzsüz Bir Cilt İçin Maske Tarifi
Doğal güzellik arayanlar için Suna Dumankaya farklı bir güzellik maskesi tarifi veriyor. ...
Suna Dumankaya Kirpik Bakımı İçin Tavsiyeler
Kirpik bakımı için Suna Dumankaya tarafından önerilen iki tariften bahsetmek istiyoruz. Bunlardan ...
Suna Dumankaya Siyah Noktalara Bitkisel Çözüm
Siyah noktalar için bitkisel çözüm arayanlara bazı tavsiyelerimiz var. Suna Dumankaya'nın, siyah ...
Suna Dumankaya Doğal Saç Bakımı Önerileri
Suna Dumankaya'nın doğal saç bakım önerilerinden sizlere bahsedeceğimiz bu yazımızda, ilk olarak, ...
Suna Dumankaya Siyah Nokta Maskesi Tarifleri
Evde kolayca yapılan siyah nokta maskesi tarifleri... Siyah noktalara doğal çözüm arayanlar ...
Suna Dumankaya Sivilceler İçin Yeşil Kil Maskesi Tarifi
Sivilceler için evde kolayca yapılan bir maske tarifi... Suna Dumankaya'nın önerdiği bu ...

Son Eklenenler

İt Nanesi Ve İt Nanesinin Faydaları

İt Nanesi Ve İt Nanesinin Faydaları

İt nanesinin faydaları arasında ilk olarak, baş ağrısının giderilmesinde kullanılmasından söz etmek gerekmektedr. İt nanesini ... ( 1.344 okunma )
Ateş Otu ve Faydaları

Ateş Otu ve Faydaları

Ateş otu, diğer adıyla sinirli ot sinirliotgillerden bir bitkidir. Bilinen 260 türü vardır. En çok ... ( 1.611 okunma )
Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları

Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları

Kavun, kabakgiller ( Cucurbitaceae) familyasındandır. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kültür olarak yetişir. Kavun, sarı çiçekli, ... ( 1.599 okunma )