Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ayak kokusuna karşı bitkisel çözüm arayanlara bazı tavsiyelerimiz var. Ayak kokusu birçoğumuzun muzdarip oldu konulardan biridir. Uzun süre ayakkabı içerisinde kalan ayaklar günün sonuna gelinip eve ulaşıldığında pek de iyi bir koku vermezler açıkçası. Birde gidilen yer misafirlik ise sorun gerçekten büyük olmaktadır.

Bu kapsamda sizlere ayak kokusuna karşı alabileceğiniz bazı önlemleri sıralayacağım.

Ayak Kokusuna Karşı Bitkisel Çözüm Önerileri

• Öncelikle ayak kokusundan kurtulmak için temizliğe özen göstermemiz gerekecek. Bu sebeple günde en az bir kez ayakların yıkanmasında fayda var. Tabi ki 4-5 kez yıkamanın daha çok faydası var. Bol bol yıkanan ayaklarda terleme olmaz ve bakteriler oluşmaz.

• Evde yapılan çayların geride kalanlarını atmadan önce ayaklarınız için kullanmanızda fayda var. Evde akşam çay içtikten sonra kalanları ılık hale getirdikten sonra ayaklarınızı 10 dakika içinde bekletirseniz koku 10 günlük bir süreçten sonra yok olacaktır.

• Kına ile sirke beraberce su içerisinde kaynatılarak belirli bir süre boyunca ayaklar bu su ile yıkanırsa ayak kokusu yok olacaktır.

• Ada çayını rendelenmiş havuç ile kaynatarak ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Bu işlemi belirli bir süreç yaptıktan sonra koku oluşumu duracaktır.

• Akhuş ağacının kurutulmuş yaprakları ufalanmadan su içerisinde kaynatılır ve yatmadan önce ayaklar bu su ile yıkanırsa ayak kokusu son bulacaktır.

Bunlarla beraber ayak kokusuna sebebiyet veren en önemli etkenlerden biride hava alamayan ayakkabılardır. Bu kapsamda düzenli olarak ayakkabı temizliğinizi yaparsanız ve özellikle yaz aylarında hava alabilecek tarzdaki ayakkabıları tercih ederseniz ayak kokusunun önüne bir nebze geçebilirsiniz.

Unutmayın ki en önemli unsur temizlik. Temizlik sonrasında yukarıdaki önerilerden birini daha yaparsanız yakın zamanda ayak kokusu bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Bunların yanında ayak kokusunu önleyen çorap, ayakkabı gibi ürünleri de çok zorda kalmanız durumunda yardımı birer ürün olarak alıp kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

7 Yorum Yapılmış

  1. bende bu konudan çok rahatsızım özellikle çoçuklarımdan utanır oldum ne yapabilirim

  2. bendede aamynı dert ne yapacam bilemiyom bazı şeyler denedim ama sonuç malesef bilgisi olan varsa bizimle paylaşsın

  3. ayak kokusu için okaliptus sıtma ağacı yaprakları yaprakları kaynatıyorsun ılık olunca ayaklarını yarım saat tutuyorsun ve ayak kokusuna son kendim denedim sonuc aldım sizlere tavsiye ederim

  4. Bende de aynı sorun var 30 gündür çay sirke ayaklarımi bekleyiyorum sorun kalktı gibi çok mutluyum

  5. 10 gün yazacaktım yanlış oldu

  6. Bilsem bu kadar kolay çözümü var şimdiye kadar dünya masraf yaptum Botoks bile ysptirdim