Adaçayının Faydaları, Adaçayı Neye İyi Gelir?

Ülkemizde bulunan bitki çaylarının en gözde olanı Adaçayı yaklaşık 90 çeşidi ile bitki çayı severlerin en çok tercih ettiği çay türlerinin başında gelmektedir.

Çok bilinir olması sayesinde halk arasında yararları en fazla bilinen ve bunla beraber en çok tüketilen bir bitki çayıdır. Üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda eski Mısır döneminden beri kullanılan bu çayın onlarca faydası keşfedilmiştir.

Adaçayının Zararları ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yapılış aşamasında bir miktar itina isteyen bu çay, tüketimi konusunda da birçok temel şartı içermektedir. Örnek olarak vermemiz gerekirse bayanlara hitap eden bu çaydan erkeklerin günde 2-3 fincandan fazla tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü içinde östrojen hormonu vardır. Ayrıca hamile olan bayanların da tüketmesi sakıncalıdır. Kısacası erkekseniz ya da hamile iseniz ada çayından bir miktar uzak durmanız gerekiyor.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

İlk dönemlerde güç ve kuvvet verici bir çay olarak kullanılan bu bitkinin ilerleyen dönemlerde birçok yararı daha ortaya çıkarılmıştır. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Gece terlemeleri ve aşırı terleme durumlarında kullanılmaktadır. Vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasında önemli bir rol oynayan ada çayı ayrıca vücudu virüs ve bakterilere karşı da korumaktadır. Bunla beraber antiseptik özelliği de bulunan bu çayın, tüketilmesinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta hazırlanma aşamasındadır.

Adaçayı Nasıl Demlenir? Adaçayı nasıl yapılır?

2-3 dakika kaynatıldığında yararlı ola bu çayın uzun süre kaynatılması yukarıda sayılan tüm yararları yok etmekte ve çok zararlı bir çayın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hazırlanma aşamasında özen gösterilmeli ve 2-3 dakikadan fazla kaynatılarak zararlı bir karışımın meydana gelmesi önlenmelidir.

Sağlıklı günler dileklerimizle…

YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. ada cayi sayesinde inanilmaz sonuclar aliyorum.oksuruk kesici ozelligi muhtesem. gribal enfeksiyonlarda muthis etkili.