Bölümler Menüsü
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Acı Bakla Nedir? Acı baklanın faydaları

ACI BAKLA (LUPİNUSALBUS) ve Faydaları

Diğer İsimler: Delice bakla, Gavur baklası, Lupen, Kurt baklası, Mısır baklası, Termiye, Tirmis, Yahudibaklası.

Latince İsmi: : Lupinus Albus.

Bitki: 1 metreye kadar boylanabilen,baklagillerden otsu bir bitkidir. Yaprakları el şeklinde, 5-15 parçalı yapraklıdır. Bitkinin kelebek biçiminde beyaz çiçekleri vardır. Acı olan taneleri kullanılır.


Nerde Yetişir: Acı bakla Avrupa, Balkanlar ve Türkiye’de özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde yabani olarak yetişir. Özel olarak da ayrıca yetiştirilmektedir.

Tarihçe: Güney Amerikadaki Kızılderili kabilelerinden Navajo’ların bitkiyi kısırlık için kullandıkları bilinmektedir. Ayrıca acı baklayı kullanan kadının kız çocuk doğuracağına inanılırdı.,

İçindeki Maddeler: Sabit yağ ve lupinin, spartein gibi alkaloidler taşımaktadır.

Kullanılışı: Acı baklanın olgun tohumları acıdır ve zehirli bileşikler taşırlar. Bunların uzaklaştırılması için acı bakla tohumları kaynar suda bir müddet tutulurlar. Sonra kabukları gevşer ve soyulup baklaüp kullanılabilir.

Acı bakla tohumları kavrulup, değirmende çekilerek toz haline de getirilebilir.

1-2 gram kadar acı bakla aynı miktarda sirke ya da bal ile kaynatılarak içilebilir.

Acı baklanın faydaları

Acı baklanın idrar söktürücü , idrar arttırıcı ve idrar yollarını temizleyici özelliği vardır. Böbrek iltihabı için faydalıdır. Böbrek taşları ve böbrek kumları için faydalıdır.

Acı bakla baş ağrılarını dindirir. Romatizma, lumbago ve siyatik ağrılarını kesici özelliği vardır. Vücutta biriken tuzu atar.

Besleyici, kuvvet verici ve barsak parazitlerini düşürücü etkileri bilinmektedir. Şeker hastalarında acı baklanın kan şekerini azalttığı idda edilir. Kaynatılarak zehirsizleştirilen baklalardan 10-20 adet yenilebilir.

Acı bakla adet kanamalarını artırır ve kolaylaştırır. Acı bakla doğum sonrası akıntıların gelişini rahatlatır. Toz haline getirilmiş ve kavrulmuş acı bakla tohumlardan sabah aç karnına 1 kahve kaşığı alınır.

Harici olarak kullanımda ise tohumların lapası yaralı deri hastalıklarında uygulanır.

Yüzdeki Burundaki Kurtçukları Döken Tarif Ahmet Maranki

Yüzdeki kurtçuklar, burundaki kıl kurdu, sivilce kurtları… Ahmet Maranki bunları düşürmek için doğal tarifler tavsiye ediyor. » Yüzdeki kurtçuklar için ne yapılmalı?

Siyaz Bulgurunun Faydaları: Siyez Bulguru Neye Yarar? Siyez Buğdayından Yapılan Pilav Tarifi

Kastamonu yöresinde yetişen Siyez buğdayının faydaları nelerdir? Siyez buğdayından yapılan bulgurun özellikleri nelerdir? Siyaz bulgurundan yapılan pilav tarifi ve siyazın faydaları: » Siyaz bulgurundan yapılan pilav tarifi ve siyazın faydaları:
YORUM YAZMAK İçin Buraya Tıklayın


YORUMLAR

2 Yorum Yapılmış

  1. sayenizde acı baklanın bileşimini öğrendim

  2. ben tatlandırılmış acı bademden yani bizim akdeniz bölgesinde (tirmis)diyoruz. hafta 1 kg yemekteyim cok seviyorum bana zararı olurmu acaba ?